10. týden těhotenství: Co se děje s vámi a vaším miminkem?

10 Týden Těhotenství

Vývoj miminka v 10. týdnu

Váš drobeček už není embryo, ale oficiálně plod a v 10. týdnu těhotenství se mu už vyvíjí vše důležité. Měří asi 3-4 cm a váží kolem 4 gramů, zhruba jako jahoda. Jeho srdíčko bije o 100% silněji než to vaše a pumpuje krev do celého tělíčka, které se dále zdokonaluje. Už má drobné nehtíky na prstech a formují se mu i oční víčka. Vnitřní orgány, jako jsou játra, ledviny, střeva a mozek, se dále vyvíjejí a začínají plnit své funkce. Miminko už polyká plodovou vodu a v jeho těle koluje krev s vlastní krevní skupinou. I když ho ještě necítíte, začíná se hýbat a protahovat.

Pro vás maminky je 10. týden obvykle ve znamení ústupu ranních nevolností a většího přívalu energie. Děloha se zvětšuje a bříško se pomalu začíná rýsovat. Nezapomínejte na pestrou stravu bohatou na vitamíny a kyselinu listovou, dodržujte pitný režim a dopřejte si dostatek odpočinku.

Velikost miminka: malá švestka

V desátém týdnu těhotenství už vaše miminko není jen malá tečka na ultrazvuku. Teď už se pyšní velikostí švestky, měří zhruba 3-4 centimetry a váží kolem 4 gramů. I když je stále maličké, už má za sebou důležitou fázi vývoje. Všechny jeho důležité orgány už jsou vyvinuté a teď začínají pracovat. Srdíčko už bije pravidelným rytmem a na ultrazvuku ho už možná brzy uslyšíte. Miminko je čím dál aktivnější, hýbe ručičkama a nožičkama, i když tyto pohyby ještě necítíte. Placenta, která miminko vyživuje, je už plně funkční. Vaše tělo prochází velkými změnami a připravuje se na další fáze těhotenství.

Těhotenské příznaky v 10. týdnu

Váš drobeček už má za sebou důležitý milník - už to není embryo, ale oficiálně plod! Měří asi jako jahoda a váží okolo 4 gramů. Roste jako z vody a s ním i vaše děloha. Možná už cítíte, jak se vám bříško lehce zakulacuje, i když to okolí zatím nepozná.

Co se týče těhotenských příznaků, ty se v 10. týdnu moc nemění. Ranní nevolnosti vás můžou stále potrápit, ale u některých žen už začínají ustupovat. Stále můžete pociťovat únavu, citlivost prsou a změny nálad. Možná se setkáte i s častějším močením, protože rostoucí děloha tlačí na váš močový měchýř.

Nezapomínejte na zdravou stravu a dostatek tekutin. Důležitá je i kyselina listová, která chrání vaše miminko před vrozenými vadami. Pokud jste tak ještě neučinila, objednejte se na první ultrazvuk, který vás čeká mezi 11. a 14. týdnem těhotenství.

Změny na těle maminky

V desátem týdnu těhotenství se vaše tělo stále přizpůsobuje hormonálním změnám a rostoucímu miminku. Děloha se zvětšuje a můžete si všimnout, že vaše oblečení je vám těsnější v pase. Prsa se zvětšují a mohou být citlivější. Můžete také pociťovat ranní nevolnosti, únavu a častější potřebu močení. Tyto příznaky jsou běžné a obvykle se zmírňují ve druhém trimestru.

Během těhotenství se vaše tělo připravuje na porod. Děloha se bude dále zvětšovat a vaše váha poroste. Můžete pociťovat bolesti zad, otoky nohou a dušnost. Váš lékař bude sledovat váš krevní tlak, hladinu cukru v krvi a další faktory, aby se ujistil, že jste vy i vaše dítě zdraví.

Porod je náročný, ale zároveň krásný zážitek. Existuje mnoho různých způsobů porodu a váš lékař s vámi probere, které možnosti jsou pro vás nejlepší. Po porodu se vaše tělo začne zotavovat. Můžete pociťovat poporodní bolesti, krvácení a únavu. Je důležité odpočívat, jíst zdravou stravu a vyhledat podporu od rodiny a přátel.

Vývoj placenty a plodové vody

V desátém týdnu těhotenství se placenta, fascinující orgán zodpovědný za výživu a ochranu rostoucího miminka, plně rozvinula. Její struktura se skládá z laloků zvaných klky choria, které jsou obklopeny krevními prostory matky. Právě zde dochází k výměně živin, kyslíku a odpadních látek mezi matkou a plodem. Placenta také produkuje hormony nezbytné pro udržení těhotenství, jako je progesteron a estrogen.

Plodová voda, tekutina obklopující miminko v děloze, se neustále obměňuje a hraje klíčovou roli v jeho vývoji. V desátém týdnu je objem plodové vody přibližně 30 mililitrů a slouží jako ochranný polštář pro plod, umožňuje mu volný pohyb a napomáhá regulovat jeho tělesnou teplotu. Plodová voda je tvořena z větší části vodou, ale obsahuje i důležité živiny, hormony a protilátky, které chrání miminko před infekcí. Během těhotenství se objem plodové vody postupně zvyšuje a dosahuje maxima kolem 36. týdne. Při porodu pak plodová voda pomáhá dilatovat děložní hrdlo a usnadňuje průchod miminka porodními cestami.

Těch prvních deset týdnů je jako rozkvetlá louka plná naděje. Ještě nevidíte plody, ale cítíte tu vůni, ten příslib krásy, která teprve přijde.

Eliška Nováková

První ultrazvuk a screening

Desátý týden těhotenství je pro mnoho žen vzrušujícím obdobím, protože se často jedná o čas prvního ultrazvuku. Tento ultrazvuk, často nazývaný "screening v prvním trimestru", má několik funkcí. Primárně slouží k potvrzení těhotenství a jeho umístění, tedy zda se jedná o těhotenství v děloze. Lékař nebo porodní asistentka zkontrolují srdeční akci plodu, což je pro budoucí rodiče vždy emocionální okamžik. Dále se na ultrazvuku určuje přesnější stáří plodu a predikuje se předpokládaný termín porodu. Během screeningu v prvním trimestru se také provádí měření šíjového projasu plodu, což je důležitý marker pro detekci chromozomálních abnormalit, jako je Downův syndrom. V kombinaci s krevními testy matky poskytuje tento screening důležité informace o zdraví plodu. Je důležité si uvědomit, že screening v prvním trimestru nenahrazuje amniocentézu nebo odběr choriových klků, které jsou invazivnější, ale poskytují přesnější diagnostiku.

Strava a cvičení v těhotenství

V desátém týdnu těhotenství se vaše děťátko rychle vyvíjí a s ním i vaše nutriční potřeby. Zdravá strava je v tomto období klíčová. Zaměřte se na potraviny bohaté na živiny, jako je ovoce, zelenina, celozrnné produkty a libové bílkoviny. Důležitý je dostatečný příjem kyseliny listové, železa a vápníku. Kyselina listová je nezbytná pro správný vývoj nervové soustavy plodu. Železo pomáhá předcházet chudokrevnosti, která je v těhotenství běžná. Vápník je důležitý pro zdravé kosti a zuby vašeho dítěte.

Cvičení v těhotenství je prospěšné pro vás i vaše dítě. Pomáhá udržovat zdravou váhu, zlepšuje náladu a připravuje tělo na porod. Před zahájením jakéhokoli cvičení se poraďte se svým lékařem. Vhodnými aktivitami jsou například chůze, plavání, těhotenské cvičení nebo jóga. Poslouchejte své tělo a nepřepínejte se. Pokud se necítíte dobře, cvičení vynechejte.

Pamatujte, že každé těhotenství je jedinečné. Pokud máte jakékoli otázky nebo obavy ohledně stravy nebo cvičení v těhotenství, obraťte se na svého lékaře nebo porodní asistentku.

Tipy pro tatínky

Desátý týden těhotenství je pro budoucí maminky vzrušujícím obdobím, ale i pro tatínky je to skvělá příležitost se zapojit. Vaše partnerka prochází hormonálními změnami, které můžou ovlivnit její nálady a energii. Buďte k ní trpěliví a chápaví. Snažte se s ní mluvit o jejích pocitech a naslouchejte jejím obavám. V tomto období těhotenství je důležité dbát na zdravou stravu a dostatek pohybu. Podpořte partnerku v zdravém životním stylu a zkuste s ní chodit na procházky nebo cvičit jógu pro těhotné. Nebojte se s ní mluvit o porodu. Společně si můžete projít různé možnosti a naplánovat si, jak by měl váš ideální porod vypadat. Pamatujte, že informace a příprava jsou klíčem ke klidnějšímu průběhu porodu.

Kdy kontaktovat lékaře

V průběhu 10. týdne těhotenství je důležité být ve stálém kontaktu se svým gynekologem a dodržovat pravidelné kontroly. Existují však situace, kdy je nutné vyhledat lékařskou pomoc okamžitě. Pokud zaznamenáte jakékoli vaginální krvácení, ať už slabé nebo silné, doprovázené bolestí břicha či nikoliv, neprodleně kontaktujte svého lékaře. Stejně tak v případě silné bolesti břicha, která neustupuje, nebo se zhoršuje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Vysoká teplota, zimnice a třesavka mohou signalizovat infekci, která vyžaduje okamžitou léčbu. Pokud pocítíte silný tlak na pánev, máte pocit, že na vás něco tlačí v pochvě, nebo zaznamenáte odtok plodové vody, je nutné ihned jet do porodnice. Tyto příznaky mohou znamenat předčasný porod. Pamatujte, že v těhotenství je vždy lepší být opatrná a v případě jakýchkoli pochybností se poradit se svým lékařem.

Co očekávat v příštích týdnech

Vstupujete do třetího měsíce těhotenství a s ním přichází řada změn. Vaše děťátko, nyní už opravdový plod, roste mílovými kroky a s ním i vaše bříško. Pravděpodobně se vám začínají rýsovat těhotenské křivky a možná už jste musela odložit upnutější oblečení. Vaše prsa jsou citlivější a plnější a můžete pozorovat i tmavší bradavky. Nevolnosti by už měly pomalu ustupovat, ale únava a výkyvy nálad vás můžou ještě potrápit.

V příštích týdnech se vaše děťátko bude i nadále rychle vyvíjet. Jeho orgány už jsou téměř vyvinuté a začínají fungovat. Dokonce už se mu tvoří nehty a první vlásky. Vy se můžete těšit na první ultrazvuk, kde poprvé spatříte tlukoucí srdíčko vašeho miminka. Je to nezapomenutelný zážitek, na který budete vzpomínat celý život. Nezapomínejte na zdravou stravu, dostatek tekutin a odpočinek. Vaše tělo teď pracuje na plné obrátky a potřebuje vaši podporu.

Publikováno: 03. 07. 2024

Kategorie: rodina

Autor: Agáta Němčíková

Tagy: 10 týden těhotenství | těhotenství a porod