Tajemství dokonalého dvanáctníku: Tipy a triky pro vaše vánoční pečení

Dvanáctník

Historie dvanáctníku

Dvanáctník, talíř s dvanácti druhy vánočního cukroví, má v českých zemích dlouhou a zajímavou historii. Jeho kořeny sahají až do pohanských dob, kdy se o zimním slunovratu pekly různé druhy obřadních placek a koláčů symbolizujících slunce a hojnost. S příchodem křesťanství se tyto tradice propojily s křesťanskými zvyky a vznikl zvyk péct o Vánocích dvanáct druhů cukroví, které symbolizovaly dvanáct apoštolů.

V minulosti nebylo pečení cukroví takovou samozřejmostí jako dnes. Ingredience jako cukr, koření a mandle byly drahé a vzácné, a proto si pečení dvanácti druhů cukroví mohly dovolit jen bohatší rodiny. Chudší rodiny pekly jen několik druhů jednoduššího cukroví z dostupnějších surovin.

Dnes už dvanáctník není výsadou bohatých a pečení vánočního cukroví se stalo oblíbenou tradicí napříč celou společností. Recepty na tradiční vánoční cukroví se dědí z generace na generaci a každá rodina má své oblíbené druhy.

Symbolika čísel a surovin

Dvanáctník, tradiční vánoční cukroví, v sobě skrývá symboliku sahající až do pohanských dob. Číslo dvanáct, zastoupené dvanácti druhy cukroví, reprezentuje dvanáct měsíců v roce a s nimi spojené hojnosti. Každý měsíc měl svůj význam a s ním spojené suroviny, které se promítly i do symboliky vánočního pečiva. Například med, hojně využívaný v prosincovém cukroví, symbolizoval sladkost a štěstí v novém roce. Skořice, typická pro listopadové pečivo, zase symbolizovala ochranu a zahánění zlých duchů. Podobně i další suroviny, jako jsou ořechy, mák, jablka či povidla, měly svůj význam a symbolizovaly zdraví, bohatství, plodnost a další atributy spjaté s jednotlivými měsíci. Pečením dvanácti druhů cukroví tak naši předkové nepekli jen pro potěšení chuťových buněk, ale zároveň si zajišťovali štěstí a hojnost do dalšího roku.

Tradiční recepty a variace

Dvanáctník, symbol štědrovečerní tabule, se neobejde bez tradičního vánočního cukroví. Recepty na cukroví se dědí z generace na generaci a evokují vzpomínky na Vánoce u babičky. Mezi stálicemi na vánočním stole kralují vanilkové rohlíčky, jemné pracny s ořechovou náplní a voňavé perníčky. Tyto klasiky si uchovávají svou popularitu i přes nástup moderních dezertů.

Vlastnost Popis
Název Dvanáctník
Typ cukroví Tradiční vánoční
Tvar Kulatý, s dvanácti zářezy
Chuť Sladká, máslová, vanilková
Textura Křehká, drobivá
Ingredience Mouka, máslo, cukr, vejce, vanilka
Náročnost přípravy Střední
Trvanlivost Dlouhá (až několik týdnů)
Symbolika 12 zářezů symbolizuje 12 apoštolů

Variace na tradiční recepty umožňují každému pekaři vnést do vánočního cukroví vlastní invenci. Vanilkové rohlíčky se dají ozvláštnit přidáním mletých mandlí do těsta, pracny zase potěší náplní z kokosu nebo máku. Perníčky lákají k experimentování s kořením – badyán, hřebíček nebo anýz dodají těstu neotřelou chuť.

Vedle klasických receptů se objevují i nové trendy. Zdravější varianty vánočního cukroví s celozrnnou moukou, medem nebo javorovým sirupem si nacházejí své příznivce. Oblíbené jsou i raw dezerty, které se obejdou bez pečení a potěší milovníky zdravého stravování. Ať už se držíte tradičních receptů, nebo rádi experimentujete, vánoční cukroví je neodmyslitelnou součástí sváteční atmosféry.

Tipy pro pečení dvanáctníku

Dvanáctník, tradiční vánoční cukroví s krásným názvem symbolizujícím dvanáct měsíců v roce, může být někdy trochu oříšek na pečení. Těsto rádo praská a zdobení se může zdát složité. Ale nezoufejte! S našimi tipy zvládnete upéct dvanáctník, který bude chutnat i vypadat skvěle.

Nejdůležitější je kvalitní linecké těsto. Použijte máslo s vysokým obsahem tuku a nechte těsto před vyvalováním dostatečně odpočinout v lednici. Při vyvalování si pomáhejte moukou, ale s mírou, aby těsto nebylo příliš tuhé. Pečte v předehřáté troubě dozlatova a po upečení nechte dvanáctník zcela vychladnout, než ho budete zdobit.

Pro zdobení se tradičně používá čokoládová poleva a marmeláda. Nebojte se experimentovat s různými druhy marmelád, výborně se hodí rybízová, meruňková nebo jahodová. Pro efektní zdobení můžete použít zdobicí sáček s tenkou špičkou. A pokud si netroufáte na složité vzory, stačí dvanáctník polít čokoládou a posypat sekanými oříšky.

Uchovávání a servírování

Dvanáctník, tento symbol štědrosti a hojnosti, si zaslouží tu nejlepší péči, aby jeho lahodná chuť vydržela co nejdéle. Po vychladnutí ho pečlivě zabalte do potravinářské fólie nebo uložte do uzavíratelné nádoby. Tak zabráníte jeho vysychání a uchováte jeho vláčnost. Dvanáctník skladujte na chladném a temném místě, ideálně ve spíži nebo v chladnější místnosti. Takto vám vydrží čerstvý i několik týdnů. Tradiční vánoční cukroví, plné másla, ořechů a koření, si žádá podobnou péči. I to po vychladnutí uložte do uzavíratelné nádoby, aby se do něj nevsály pachy z okolí a nezměnila se jeho chuť. Cukroví s krémovou náplní nebo s ovocem je vhodné uchovávat v chladničce, kde vydrží déle čerstvé. Nezapomeňte, že i vánoční cukroví má svou trvanlivost, která se liší podle druhu a použitých surovin. Před servírováním nechte dvanáctník i cukroví chvilku temperovat při pokojové teplotě. Jeho chuť a vůně tak vyniknou naplno a vy si budete moci vychutnat pravou vánoční atmosféru.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: kuchyně

Autor: Petra Zemánková

Tagy: dvanáctník | tradiční vánoční cukroví