Škvarky: České Tradiční Jídlo, Které Nikdy Neomrzí
Co je to specle
Zrnitost neboli speckle je zajímavý úkaz, který nás v běžném životě obklopuje, i když si to málokdy uvědomíme. Představte si takovou jemnou zrnitou strukturu, která se objeví, když na povrch dopadne laserové nebo jiné souvislé světlo. Vzniká to vlastně tím, jak se světelné vlny odrážejí od drobných nerovností, které pouhým okem ani nevidíme.
V kuchyni se s tímto jevem potkáváme spíš oklikou. Struktura povrchu totiž výrazně ovlivňuje, jak vnímáme jídlo a jeho čerstvost. Vezměte si třeba čerstvě upečený chleba - jeho křupavá kůrka nebo hebký povrch krémové omáčky dokážou naše smysly pořádně potěšit. I když speckle není přímo součástí české kuchyně, právě povrchová úprava a celkový vzhled jídla významně přispívají k tomu, jak si pokrm vychutnáme.
Historie speclí
Specle jsou takové ty kouzelné kousky těsta, co provází naši českou kuchyni už celé generace. Možná byste čekali, že jejich příběh začíná někde ve středověku, ale tak staré vlastně nejsou. Poprvé se o nich píše až v kuchařkách z devatenáctého století. To jejich starší bratranci - různé noky a knedlíky - se u nás vařili mnohem dřív. Tenkrát to bylo hlavně jídlo pro obyčejné lidi, protože bylo levné a zasytilo. Jak šel čas, receptury se vylepšovaly a specle se začaly objevovat i na stolech bohatších rodin ve městech. Dneska už si bez nich ani neumíme představit pořádné české jídlo. Ať už je dáme k svíčkové, do polévky nebo z nich uděláme sladký moučník, jsou prostě součástí naší kuchařské duše.
Ingredience na specle
Specle jsou naprosto úžasná věc, kterou prostě musíte ochutnat. Když vám prozradím recept, nebudete věřit, jak jednoduše se dají připravit! Hlavní surovinou jsou obyčejné brambory uvařené ve slupce. K bramborám přisypete hrubou mouku a osolíte podle chuti. Z těchto tří ingrediencí vypracujete těsto. V některých rodinách přidávají i vajíčko, ale to záleží na zvyklostech v kraji. Nejdůležitější je pořádně těsto prohníst, aby se nelepilo na ruce a bylo pěkně vláčné. Pak už stačí jen vytvarovat placičky a osmažit je na rozpáleném sádle do zlatohněda. A právě to rozehřáté sádlo dává speclím tu pravou, nenapodobitelnou chuť.
Různé druhy speclí
Specle jsou takové ty kouzelné knedlíčky, co nesmí chybět v žádné pořádné české kuchyni. Jsou vlastně docela jednoduché na přípravu, ale věřte nebo ne, existuje jich spousta různých druhů. Když se řekne hladké špalíčky, každý si představí ty malé, hebké kousky, co tak skvěle chutnají v polévce nebo s omáčkou. Pak máme ty větší, nadýchané houskové knedlíky - ty jsou jako stvořené k pořádné porci masa s omáčkou. A nesmíme zapomenout na noky, takové ty kulaté bratříčky speclí, co se dělají lžičkou z hustšího těsta. Ať už si pochutnáte na kterémkoliv druhu, specle prostě patří k českému jídlu jako sůl.
Postup přípravy
Nejdřív si nachystáme všechno, co budeme potřebovat. Z masa odstraníme blány a nakrájíme ho na kostičky. Zeleninu si připravíme - cibulku nasekáme najemno, mrkev a celer nakrájíme na kolečka. Ve velkém hrnci rozpálíme sádlo a pořádně na něm orestujeme maso ze všech stran, až bude pěkně zlatavé. Pak ho vyndáme a dáme stranou. Do hrnce hodíme cibulku a smažíme ji dozlatova. Přisypeme mrkev a celer a společně to restujeme ještě asi 3 minuty. Na zeleninu nasypeme mletou papriku, krátce promícháme a zalijeme vývarem. Přihodíme bobkáč, nové koření a celý pepř. Osolíme, opepříme a vrátíme zpátky maso. Přiklopíme pokličkou a necháme zvolna dusit, dokud maso nezměkne - trvá to tak hodinu a půl až dvě. Občas kouknem, jak se to má, a když je potřeba, dolijeme vývar.
Jakmile je maso měkké, vyndáme ho a udržujeme v teple. Z omáčky vylovíme koření. Pak si rozmícháme jíšku ve studené vodě a vlijeme ji do omáčky. Pořádně promícháme a vaříme ještě čtvrt hodiny, ať omáčka hezky zhoustne. Nakonec ochutnáme, dosolíme, dopepříme a když je potřeba, přidáme špetku cukru. Na talíř dáme knedlíky, maso s omáčkou a ozdobíme brusinkami.
Tipy pro nejlepší specle
Když se řekne specle, každýmu se vybaví ta úžasná vůně a křupání, co se line z kuchyně. Je to takovej malej zázrak český kuchyně, co potěší každý mlsný jazýček. Do těsta potřebujete vlastně jen pár věcí - mouku, vajíčko, špetičku soli a trochu tekutiny. Hlavní je to těsto pořádně zpracovat, aby bylo hebký a poddajný. Pak ho vyválíte tak tence, že by se dalo číst přes něj noviny, a nakrájíte podle chuti. Při smažení se nejvíc osvědčilo sádlo, i když s obyčejným olejem to taky není marný. Hlavně to chce hlídat, aby specle byly z obou stran pěkně zlatavý. Nejlepší jsou čerstvý a ještě teplý - můžete je posypat cukrem nebo si je dát třeba s povidlama. A jestli máte rádi něco pikantního, zkuste je se zelím, to je taky paráda.
Servírování a přílohy
Specle, tenhle báječný pokrm s křupavým povrchem a nadýchaným vnitřkem, prostě patří k české kuchyni jako sůl. Nejlepší je dát si ho rovnou z trouby, dokud je ještě pěkně teplý - to je teprve požitek! Každý si ho může ochutnat podle své chuti, protože možností, s čím ho jíst, je opravdu hodně. Sladkomilci si pochutnají třeba na povidlech, máku posypaném cukrem, čerstvém tvarohu nebo švestkové pomazánce. Kdo má radši něco slaného, může zkusit kysané zelí, špenátový přeliv, restované houby nebo jakékoliv oblíbené maso. Ať už si vyberete cokoliv, se specle prostě nešlápnete vedle - tohle jídlo potěší každého, kdo si rád pochutná na něčem dobrém.
Vlastnost | Specle |
---|---|
Původ | Česká republika |
Specle v české kuchyni
Špelta, tahle prastaré obilí s příchutí oříšků, se pomalu vrací do našich domácností a na naše talíře. A není se čemu divit! Špelta není jen chuťově zajímavá, ale oproti běžné pšenici má i lepší výživové hodnoty. Najdete v ní víc bílkovin, vlákniny a minerálních látek. A víte, co je na tom nejlepší? Perfektně ladí s našimi českými recepty.
Třeba takové špeltové knedlíky k vepřo-knedlo-zelo, to je prostě paráda. Stačí vzít špeltovou mouku, uvařené brambory, vajíčko a špetičku soli, zamíchat, vytvarovat knedlíky a hodit je do vroucí vody. Nebo si dejte špeltového kubu, bez kterého si spousta lidí neumí představit Vánoce. Uvařenou špeltu promíchejte s houbami, přidejte česnek, majoránku, a když chcete něco extra, tak pár sušených švestek. S použitím špelty dostane jídlo úplně nový říz a navíc tělu dodáte spoustu důležitých živin.
Specle, to je vůně domova, vzpomínka na babiččinu kuchyni a chuť poctivé české tradice.
Jaromír Dvořák
Zajímavosti o speclech
Když se podíváte na zrnitý povrch pod světlem, všimnete si zvláštního třpytivého vzoru - tomu se říká speckle. Je to podobné, jako když se díváte na naše tradiční knedlíky. Víte, že jejich typická struktura vzniká díky maličkým částečkám škrobu? Ty se chovají podobně jako světelné body v laserovém paprsku. Rozptylují světlo a vytváří takový jemný zrnitý efekt. I když to na knedlících pouhým okem neuvidíte, je fascinující, že stejné fyzikální zákony fungují jak v laboratoři, tak v naší kuchyni. Možná právě tenhle přírodní jev nevědomky vedl naše prababičky k tomu, aby vyladily recept na ty nejlepší nadýchané knedlíky k dokonalosti.
Publikováno: 05. 02. 2025
Kategorie: kuchyně