Tempery: Barvy, které oživí vaše malířské umění

Tempery

Úvod do temprů

Úvod do temperů

Temperové barvy jsou jedny z nejstarších forem malířských barev. Tyto barvy se používají již po tisíciletí a i v dnešní době patří mezi oblíbené prostředky pro malování. Temperové barvy se skládají ze směsi pigmentu a pojivové látky, která může být vodou ředitelná nebo na bázi oleje.

Díky své univerzálnosti jsou temperové barvy ideálním prostředkem pro skutečně kreativní práce. Tyto barvy mohou být použity na různých površích jako například papír, plátno, dřevo a kov. Dále také poskytují obrovskou škálu odstínů a intenzit barev, což umožňuje umělcům vyjádřit svou kreativitu s velkými možnostmi.

V této úvodní lekci o temperách se naučte základy použití těchto maleb a objevte svět barev, který je připraven na vaše umělecké experimenty.

Historie temprů

Historie temprů sahá až do starověkého Egypta, kde malíři používali směs z pigmentu a vody. Tento způsob se stále vyvíjel až do středověku, kdy byly objeveny nové ingredience jako žloutek či krev. V renesanci bylo používání temprů velmi populární, neboť umožňovaly širokou škálu barev a intenzit, což bylo u stavby pohlcujících neparou postovních obdivuhodným kontrastem. Dnes jsou tempre oblíbeným prostředkem pro malování portrétů či krajinomalby.

Složení temprů

Složení temprů se může výrazně lišit podle jejich druhu a značky. Většinou obsahují pigment, pojivo (nejčastěji kasein) a rozpouštědlo (voda nebo alkohol). V některých případech mohou být do směsi přidány i další látky pro zlepšení konzistence či lesku. Důležité je si uvědomit, že složení temprů má velký vliv na kvalitu a odolnost výsledné malby. Proto je dobré volit vhodnou značku a pečlivě studovat informace o složení produktu.

Rozdíl mezi tempry a olejovými barvami

Pokud se zajímáte o malování, pravděpodobně jste slyšeli o vodou ředitelných barvách zvaných tempery. Tyto barvy jsou známé svou jednoduchostí a snadnou manipulací a často se používají ve školách nebo pro začátečnické malíře. Na rozdíl od toho jsou olejové barvy silně pigmentované a nabízejí mnohem více možností při míchání barev. Jsou vhodné pro profesionální umělce, ale vyžadují náročnější techniku malování a delší dobu k vyschnutí. Pokud tedy hledáte jednodušší alternativu, volba temper je pro vás ideální. Pokud hledáte víc možností a máte zkušenosti s malováním, zvažte investici do olejovek.

Použití temprů v umění

Tempery jsou barvy na malování, které se používají v umění již po staletí. Tyto barvy mají mnoho výhod, jako je rychlost schnutí a schopnost uschnout do matného povrchu, díky čemuž jsou ideální pro tvorbu obrazů na plátně. Použití temprů také umožňuje umělcům experimentovat s různými technikami a efekty, což jim umožňuje vytvořit skutečně unikátní a krásné obrazy. Pokud máte zájem o malování nebo chcete zlepšit své umělecké dovednosti, použití temprů by mohlo být pro vás tou správnou volbou!

Technika malování temperami

Technika malování temperami je jednou z nejoblíbenějších technik mezi malíři a výtvarníky. Temperové barvy jsou nesmírně všestranné, jelikož umožňují různé úrovně průhlednosti a krytí. Navíc se dají smísit s jinými médii, jako jsou oleje nebo akryly, což umocňuje jejich použitelnost a využitelnost při tvorbě uměleckých děl.

Při práci s temperami je důležité zvolit správný papír či plátno, které dokáže absorbovat barvy a přijmout vrstvu bez deformací. Dále je nutné pracovat rychle, jelikož tempre se velmi rychle schne a nelze ji po zaschnutí opravovat.

V této technice je možné dosahovat různých efektů: od jemných pastelových tónů po syté barvy s vysokým leskem. S pomocí vhodného štětce nebo nože lze rovněž dosáhnout zajímavých textur a efektů reliéfu.

Pokud si chcete vyzkoušet techniku malování temperami sami, doporučujeme začít s menšími formáty a postupně si osvojovat způsoby práce s barvami. S trochou cviku a trpělivosti můžete dosáhnout nádherných výsledků a přidat svým uměleckým dílům nový rozměr.

Nejznámější umělci používající tempry

V dějinách umění existuje mnoho významných umělců, kteří používali tempery jako své hlavní médium při malování. Mezi nejznámější patří například italský renesanční mistr Sandro Botticelli, jehož slavné obrazy jako Zrození Venuše a Jaro jsou namalovány právě temperami na plátno. Dalším z ikonických umělců používajících tuto techniku je Jan van Eyck, nizozemský malíř a jeden z nejvýznamnějších představitelů rané renesance. Jeho mistrovské dílo Ghentský oltář je považováno za jeden z vrcholů evropského umění a jeho barvy namalované temperou na dřevo jsou stále úchvatné i po staletích.

Mezi dalšími slavnými umělci, kteří používají tempru, jsou Rogier van der Weyden, Piero della Francesca a Fra Angelico. Moderní mistři jako Salvador Dalí nebo Jean-Michel Basquiat také ochotně používají tuto techniku a jejich díla jsou stále živá a zajímavá. Proto je tento barvicí prostředek stále velmi populárním nástrojem mezi různými umělci a zůstává součástí výtvarného světa dodnes.

Tipy pro začátečníky v používání temprů

Tipy pro začátečníky v používání temprů

Pokud teprve začínáte s malováním tempry, je důležité se seznámit s několika základními tipy, které vám pomohou dosáhnout lepších výsledků. Za prvé, při malování temprami je dobré použít vhodný papír nebo plátno s hladkým povrchem, který umožní rovnoměrné rozložení barvy. Za druhé, je důležité správně smíchat barvy a udržovat čistotu štětců a materiálů. Dále je třeba být opatrný při vrstvení barev - postupně nanášením tenčích vrstev lze dosáhnout hloubky a intenzivity barev. Kromě toho může být užitečné pracovat rychleji, neboť tempery se rychle schnou a mohou být těžké k opravám později.

Sledováním těchto základních tipů můžete začít experimentovat s různými technikami a stylizacemi temperem a odhalit svůj vlastní umělecký styl.

Závěr a doporučení pro nákup temprů.

Po dohledání důležitých informací o temprech mohu přinést následující závěry a doporučení pro nákup této malířské barvy.

Závěr:

Po důkladném zkoumání vlastností a recenzí od reálných uživatelů bylo zjištěno, že temprey jsou kvalitní a široce používanou barvou na malování. Jejich nejvýraznější výhodou je snadné smíchání s jinými barvami, díky čemuž si můžete vytvořit své unikátní odstíny.

Doporučení:

Před nákupem temprů doporučujeme vyzkoušet si různé značky, aby bylo jasné, která splňuje vaše potřeby nejlépe. Dále se vyplatí investovat do dobrých kvalitních štětců, aby se temprey roztíraly jednodušeji a jemněji. Pokud máte zájem o tradiční techniku malby s tempremi, vyberte si papír určený právě pro tento druh barvy.

S tímto závěrem a doporučením doufám, že vám bude nákup temprů snazší a efektivnější.

Publikováno: 16. 05. 2023

Kategorie: umění

Autor: Kamila Zelinková

Tagy: tempery | barvy na malování