Život koček ve volné přírodě

V minulosti, ale i v současné době, žije hodně koček tzv. na ulici. Mnohé kočky to mají tak, že se někomu narodí, a jak mohou, utečou. Stravují se kdekoli a od kohokoli, mnohdy se mohou občas i vrátit k původnímu majiteli. Mnozí majitelé koček to mají tak, že jejich kočka vyvede mladé, a oni jim nechávají volný pohyb. Kočky a kocouři tak běhají nejen po jejich zahradě, ale toulají se i po vsi. Na jídlo a odpočinek se ale vrací domů, ke své mámě. Kočkám, především těm klasickým, takový život velmi vyhovuje. Kočky mají toulavé boty, a tak se rádi spolu scházejí v noci na střechách, kde se mrouskají, ale mnohdy se i poperou.

Mnoho lidí, především na vsi, chová doma kočky, které sebou berou ven, jako kdyby to byli psi. Tyto kočky si také často řeknu, kdy chtějí ven. Majitel pak svou kočku nebo kocoura, pustí ven samotného, nebo ho vezme sebou ven, jakmile odchází. Mnohdy se kočky naučí reagovat třeba na zapískání nebo zavolání, a tak když se majitel vrací domů, zavolá ho, a kočka přiběhne. Dá se říct, že je to takový zajímavý způsob kamarádství.

V naší zemi se jinak ale s kočkami, které by žili sami ve volné přírodě, moc nepotkáváme. Několik zoologických zahrad u nás ale chovalo kočky divoké, které se za pomoci ochránců přírody vypouštěli do Národních parků. Takové typy koček lze sledovat na jižní Moravě a v Podyjí.

V některých zemích ale žijí kočky úplně normálně ve volné přírodě, i třeba na ulicích měst. Mezi takové země rozhodně patří například Maroko. Zde běžně žijí divoké kočky, které se člověka bojí. Žijí nejen ve volné přírodě, ale i v ulicích měst, živí se odpadky od lidí, mnohdy jim i někdo dá nějaké jídlo. Jsou stále v pozoru a připravené na útok.

Add comment