Slípky

Slepice patří neodmyslitelně k životu na venkově. I když chov zvířat na venkově pomalu ustupuje, slepice jsou stále žádané.

Všechna plemena kura domácího pocházejí pravděpodobně z kura bankivského. Tento lesní pták žije dodnes divoce v daleké oblasti jihovýchodní Asie. V této oblasti taktéž došlo k jeho zdomácnění. Již před dávnými časy, přesněji kolem roku 3 200 před naším letopočtem byl kur bankivský chován jako domácí slepice v Indii. V Číně o kuru bankivském existují záznamy z doby 1400 let před naším letopočtem a z Egypta z období kolem 1500 let před naším letopočtem. Velmi brzy se slepice objevily v Evropě, přesněji na Krétě. Ve starověkém Řecku je evidován obraz kohouta na tehdejších mincích již z doby 700 let před naším letopočtem.

Dějiny zdomácnění slepice jsou velmi zajímavé. Asi nepřekvapí, že nejprve zdomácnělé slepice chovali mniši ve svých monastýrech a klášterech pro vajíčka a maso. Na americký kontinent se kur domácí dostal už velmi záhy po objevení tohoto světadílu.

Podle různých dokumentů se však první zdomácnělá plemena slepic nechovala ani pro maso nebo vajíčka, ale spíše kvůli zajímavým kohoutím zápasům. Tyhle netradiční zápasy byly tehdy velmi oblíbené u asijských národů a poté se tato „móda“ dostala i na evropský kontinent. Tento krvavý „sport“ je v současnosti zakázán ve všech západních zemích, mnohde se ovšem provozuje ilegálně. V mnohých asijských zemích, jako na Filipínách nebo v Indonésii, jsou kohoutí zápasy naprosto normální a jsou běžnou součástí tamní kultury.

Dlouhodobým a postupným šlechtěním byly z kura domácího vytvořeny desítky různých čistokrevných plemen. Postupným křížením těchto všelijakých plemen a linií za účelem vyšlechtění slepic s maximální snůškou vajíček vznikly tzv. nosné hybridy.

Add comment