Pejsci

Pes je bezesporu oblíbené a velmi věrné zvíře. Kdo měl někdy psa, tak to může jenom potvrdit. Pes patří rovněž k člověku, to vědělo už mnoho generací lidí před námi. Pes je skutečně vůbec nejstarší domestikované zvíře na světě. Pes byl domestikován zhruba před 15 000 lety. To je tedy úctyhodná historie soužití psa s člověkem.

Pokud se podíváme do análů mezinárodní kynologické federace (FCI), tak zjistíme, že v současné době je na světě více než 500 plemen psů různé velikosti, proporcí, kvality srsti i povahy. Celkově tedy žije na modré planetě přibližně 400 milionů psů.

Pes je sociální zvíře, proto se o něm říká, že je přítel člověka. Pes je totiž zvyklý žít ve smečkách s jasně pevnou a danou hierarchií. Pes, kteří žije s lidmi, vnímá své pány a majitele jako svoji psí smečku a svého páníčka jako nadřazeného jedince. Problémové chování některých psů a jejich agresivní a nepřátelské projevy, které někdy vedou až k nebezpečnému útoku na člověka, je velmi často způsobeno tím, že pes cítí a vnímá svého pána jako podřazeného jedince a sám se pasuje do role „vůdce smečky“. K těmto případům dochází, pokud majitel není schopen svého psa zvládnout a vychovat.

Pes je velkým pomocníkem, který je často velmi spolehlivý. Proto byl člověkem již od nepaměti využíván k řadě činností a hrál významnou a důležitou roli v lidské historii, hospodářství i kultuře. V dnešní době mnohdy plní roli spíše domácích mazlíčků a miláčků. Městský pes většinou již žádné pracovní výkony nevykonává. Jsou však speciálně vycvičení psi, kteří se například používají jako výborní vodiči slepých lidí.

Jsou však země a kultury, kde pes zdaleka nepožívá takové autority jako například v Evropě. V některých exotických kulturách je pes pokládán za nečisté zvíře, v jiných zemích občas slouží jako potrava člověka.

Add comment