Oslík

Osel je již od nepaměti nadmíru užitečným pomocníkem člověka. Po celá dlouhá tisíciletí se osel používal jako silné a nenáročné tažné zvíře, které dovede unést těžké náklady a břemena na dlouhé vzdálenosti. Osel je rovněž zvíře, které má minimálními nároky na množství a kvalitu jídla a vody.

Osel je většinou doménou středomořským a balkánských národů. V těchto končinách je osel především využíván k přepravě břemen. Časy se však mění a v dnešní době se s oslem můžete potkat také v České republice. I nás začínají chovat tento druh zvířete, na kterých lze jezdit a které můžeme použít i do zápřahu nejen k pobavení a zábavě, ale i k užitku na domácích farmách.

Osel domácí je potomkem afrického divokého osla. Afrika je tedy domovem tohoto zvířecího druhu. Domestikován byl divoký osel právě národy žijícími v Africe, přesněji těmi, které žily v povodí řeky Nilu, odkud je nejznámějším poddruhem osel núbijský. Osla somálského, který je vážně ohrožen úplným vyhubením, můžeme vidět i u nás v zoologických zahradách v Brně, Dvoře Králové nad Labem, Hodoníně, Liberci a Ústí nad Labem. Divoký osel je dnes již ve volné přírodě prakticky vyhuben a v několika málo zoologických zahradách přežívá posledních 115 kusů, jejichž hodnota je nenahraditelná a nevyčíslitelná.

Pokud byste měli zájem pořídit si osla, kupte si hned raději dva. Osel je totiž tvor stádový a samotnému jedinci by bylo velmi smutno. Pokud nebudete mít možnost sehnat mu kamaráda stejného druhu, spokojí se dokonce se společností, ovce, kozy či koně. Osli nemají rádi změnu a přesun do cizího prostředí, takže po přestěhování mohou nového majitele docela nemile překvapit. Pro chov osla nemusíte mít žádnou stáj. Stačí si koupit pouze dřevěnou boudu se suchou podlahou a závětřím, aby se měl osel včas kam schovat za špatného a nepříznivého počasí. Osel totiž špatně snáší extrémní zimy a silný vítr.

Add comment