Ochrana domácích mazlíčků při vysokých teplotách

Současné počasí nám přináší tropické teploty a nesčetné bouřky. Pro většinu z nás znamenají horké sluneční paprsky dobrou náladu a čas dovolených. Přesto velké horko a s tím související dusno může ohrozit nejen nás, ale také naše domácí mazlíčky.

Co je největším problémem souvisejícím s horkem a domácími mazlíčky?
Vysoké teploty a dusné počasí způsobující špatný tlak, znamená obrovskou zátěž pro většinu živočišných tvorů. Při takovém to počasí dochází nejčastěji k přehřátí organismu. V případě kdy nám je velké teplo vezmeme si vzdušné oblečení nebo si pustíme klimatizaci a máme většinou po problému. Jinak jsou však na tom naši čtyřnozí mazlíčkové, kteří se svým huňatým kožíškem v létě trpí horkem a raději vyhledávají chladnější místa. Právě toto by jsme si měli všichni majitelé, chovatelé zvířat uvědomit a věnovat zvířátkům v těchto dnech zvýšenou péči, popřípadě přizpůsobit režim zvířete dané situaci.

Jak se pozná přehřátí psa či kočky?
Psi i kočky se v podstatě nepotí. Jejich kůže obsahuje pouze minimální množství potních žláz a proto jsou odkázána jen na ochlazování pomocí zrychleného dýchání. Pejsci, na rozdíl od koček, jsou náchylnější na přehřátí, proto mají raději chladnější počasí. Kočky častěji vyhledávají slunná místa, kde odpočívají a jsou schopny tam ležet celý den. U psů je to komplikovanější, protože jsou mnohem víc závislí na péči lidí.
Nejčastější projevy je nervozita, apatie, nadměrné slinění, zadýchávání. V akutních případech může dojít ke stavu zvracení, horečka, bušení srdce, průjem až neschopnost pohybu. Příznaky u koček jsou dost podobné- nadměrné dýchání, příznaky šoku, zvracení a může upadnout až do bezvědomí.

Jak reagovat při podezření na přehřátí?
V případě podezření, že je zvíře přehřáté, je třeba co nejrychleji ho zabalit do mokrých ručníků, dát mu po troškách napít a odvést ho do chladnější místnosti. Pokud se zdravotní stav zvířete nelepší vyhledáme veterinárního lékaře.
Zásadně nikdy nepoléváme psa či kočku studenou vodou, mohlo by do jít k šokovému stavu a v nejhorším případě by mohla nastat smrt.

Prevence přehřátí
Jak již bylo zmíněno prevence se odvíjí od daného režimu zvířete, které určíme. Proto je vhodné během letních veder chodit se psem na procházky brzy ráno nebo později večer, kdy je teplota snesitelnější. Podle potřeby je možné jít venčit i přes poledne, ale pouze krátce a vyhledáváme stinnější místa.

Nezapomeňte
Nenechávejte psy v autě
Malá psí plemena se snáze přehřejí
Častěji doplňujte a měňte vodu
Horkem nejvíc trpí psi s nadváhou, staří, nemocní, feny ve vysokém stupni březosti, malá štěňata, psi s tmavou srstí a plemena s krátkou čelistí tzv. splácnutým čumákem

Add comment