Morčata

Pokud chcete mít doma nějaké malé morče, na těchto stránkách vám poradíme a vysvětlíme, jak se o tohoto malého tvora starat.

Než si koupíte morče, měli byste mít pro toto zvíře už připravený kotec či terárium. Pro jednoho jedince by měl být velký aspoň 60 x 30 centimetrů. Důležitou součásti kotce je podlaha. Podlahu pokryjte vrstvou nařezaných hoblin. Pozor však, aby to nebyly malé a drobné piliny, ty by se mohly morčeti dostat do očí a čumáčku. Pod hobliny můžete dát noviny, které budou vsakovat vodu. Ovšem ještě lepší než noviny je seno nebo buničina. Dále si nachystejte misku s vodou, nejvhodnější je kameninová miska nebo těžší miska, kterou morče nepřevrhne. Rovněž je dobré nachystat morčeti kus větvičky nebo malé polínko na okusování, nejlépe se hodí větvička z ovocného stromu. A v neposlední řadě nezapomeňte ani na skromný domeček, stačí i malá stříška, kde by se morče mohlo schovat a případně nocovat.

Morče je tvor velice čistotný, takže je nutné denně odstraňovat zbytky jídla a alespoň jednou za týden mu vyčistit celý kotec. Nezapomeňte také na řádnou dezinfikaci, kterou je nutno provést jednou za měsíc.

Umístění kotce je také důležité. Kotec by měl být umístěn co nejblíž vašeho dohledu. Morče by vás mělo vidět nebo alespoň slyšet. Morče je totiž společenský tvor, který má rád pozornost a společnost, jinak by se cítilo osamělé a bylo by smutné a nešťastné.

Morče však nemusí být nutně v bytě, může být klidně umístěné i na chodbě či venku. Kotec však musí být zabezpečený proti dešti. Důležité je, aby tam morčeti nezatékalo. Morče se musí mít také kde schovat proti ostrému a přímému slunci a nepříjemnému větru. Pokud má morče dobře a kvalitně utěsněný a zateplený kotec, vydrží venku i přes zimu, ovšem při velkých mrazech je potřeba mu alespoň trochu zatopit.

Add comment