Krysy

Před krysami většinou utíkáme a štítíme se jich. Lze jednoznačně říci, že krysy určitě nepatří mezi populární a oblíbená zvířátka, přesto jsou součásti našeho světa, takže je někdy dobré a užitečné o těchto zvířatech něco vědět.

Krysy jsou velmi inteligentní a vynalézavá zvířata. K smůle člověka jsou nadto ještě hodně zvědavá a značně přizpůsobivá. Krysa přežije téměř v jakýchkoli podmínkách a jejich počty v některých světadílech rostou strmě nahoru. Řada lidí si však plete potkany a krysy a rovněž velmi často mezi nimi nedělá téměř žádný rozdíl. Rozdíly však jsou, i když malé a nepatrné.

V podstatě mají oba druhy velmi podobné vlastnosti. Liší se zejména vzhledem a velikostí. Krysa obecná je mnohem štíhlejší než potkan, dosahuje celkové váhy 14 až 25 dkg, zatímco potkan váží 20 dkg až půl kilogramu a dokonce se našli i větší potkani. Krysa má dále delší ušní boltce než potkan. Mají také slabou a tenkou neosrstěnou kůži, a když je překlopí dopředu, zcela jim tato kůže zakryje a překryje oči.

Pro laika a zběžného pozorovatele je velmi těžké krysu od potkana vůbec rozeznat. V zásadě platí, že zvířata, které dnes vidíme pobíhat ve veřejných parcích nebo ve stokách či ve sklepích, jsou většinou potkani. Potkani de facto ve střední Evropě krysy vytlačili.

V současnosti se krysy nacházejí většinou na jihu Evropy. Krysa obecná se tedy většinou nachází na území jižně od Alp hlavně ve středomořské oblasti. V Evropě její počty mírně klesají, zcela jednoznačně lze říci, že ji vytlačuje potkan obecný. Ten ovšem také přenáší různé nemoci, včetně moru. Potkan podobně jako krysa přenáší i další nebezpečné choroby a nemoci jako je vzteklina, tularemie, tyfus, brucelóza, leptospiróza atd. Celkem jde asi o čtyři desítky velmi nebezpečných a vážných nemocí, které jsou schopni potkani a krysy přenášet na člověka.

Add comment