Koně

Kůň je krásné zvíře, které patří mezi lichokopytníky. Kůň je domestikované zvíře, který byl často používán především pro přepravu materiálů včetně lidí. Dnes už se na koních spíše jezdí rekreačně.

V českém jazyce slovo kůň můžeme použít jak pro samce tak pro i samici koně. Přesto jsou v českém jazyce jiné názvy, které odlišují různé stáří a pohlaví koně. Malá samice koně do čtyř let se například jmenuje klisnička, starší samice je pak klisna. Malý samec koně mladší čtyř let je hřebeček, starší kůň je hřebec či valach. Valach je vykastrovaný hřebec. Mládě koně se jmenuje hříbě. Vědě zabývající se koňmi se odborně říká hipologie.

Koně byli a jsou pro člověka velmi užiteční a potřební. Kdysi dávno koně sloužili jako potrava, později však dochází k domestikaci koně, takže tato němá zvířata byla využívána k tahu a jízdě na něm. Koně byli nepostradatelní v dopravě i zemědělství. Nesmíme však také zapomínat, že byli nezbytní rovněž ve vojenství. V neposlední řadě také poskytovali lidem zábavu při lovech, různých dostizích či jiných soutěžích. V dnešní době jsou stále populární dostihová klání a parkurové skákání. V České republice je nejznámější dostih Velká pardubická, které se tradičně jezdí každý rok v říjnu.

V současné době je kůň především pro zábavu, sport a rekreaci. Na venkově ještě tu a tam vidíme, že je kůň využíván i pro práci. I když jeho pracovní náplň a využití je čím dál tím menší, ještě stále se docela hodně využívá například pro stahování velkých dřev v lesích, především tam, kde je obtížný nebo neschůdný terén. V historickým městech jako Vídeň nebo Praha ještě často vidíme, že se koně využívají pro vození turistů po historických centrech měst. Koně se také využívají ve zdravotnictví – jednak k výrobě očkovacích látek a sér a jednak k hipoterapii, neboť jízda na koně uzdravuje a léčí.

Add comment