Jak vychovat psa – ňu ňu ňu nestačí

Vydělávám si na živobytí prací, která mě každý den nutí chodit v silonkách a v lodičkách na podpatcích,  Je velmi snadné dát se strhnout životním stylem, který vám pod nos stí nabídku žít naoko snadno, radostně, ale zejména v propagovaném lifestyle. Mnohem těžší je však o šesté večer zabouchnout dveře kanceláře, setřást ze sebe pár nánosů  makeupu spolu s dobře hraným nadhledem a věnovat se životu.

Každý má na relax různé triky, někdo sportuje, někdo nasává a já přeučuju špatné psy.  Zkažených, rozmazlených, agresivních, uštěkaných neurotiků či stvoření, co se od strachu bojí pohnout a život prožijí za pohovkou či v náruči u paničky.

Psí polepšovna v praxi

Příchod psa delikventa do mé psí domácnosti s pelíšky se dá přirovnat k nástupu do nového zaměstnání. Moje domácí smečka, parta starých kolegů a současně dobře fungující tým, si přistěhovalci prohlédnou a očichají, sem tam ho postrčí, zkusí co snese, vytáhnou z něj základní informace a vrátí se ke svým denním úkolům. Jen pes – kariérní sebevrah se v takové situaci bude snažit něco si dokázat či zaútočit. V novém prostředí, bez podpory rodiny či blízkých přátel, jsme všichni opatrní, oťukávají si terén a pozorujeme, jak se věci vyvinou.
Postačí pár dní, během nichž se přistěhovalec stihne zorientovat, odpozorovat základní rituály pracoviště a zjistí, že někam patřit a následovat může být výhodným artiklem v obchodě s potravou a pochvalou. Výplatní pásku v tomto světě nahrazuje jídlo, vycházka či pochvala. Nový pes následuje psích kolegů a ztrácí zlozvyky z předešlé kanceláře, chodí na záchod tam kde oni, štěká, jen když se ozvou kolegové ze svorky, čeká na jídlo v řadě, tak jako v jídelně.

V těchto momentech druhého rozhlédnutí se už vcelku pozitivně naladěného zájemce o postup v psí kariéře čeká první individuální pohovor, samostatné úkoly náročnější na přemýšlení a upevnění základních pravidel sociálního žebříčku korporace. Úkoly se zadávají podle toho, co chceme výcvikem dosáhnout a které zlozvyky plánujeme odstranit.

Psi se učí jinak než lidé

Nejjednodušší je zapamatovat si, že pokud mu něco přinese zisk (odměnu), pes to zopakuje. Pokud odměnu nedostane, a tou může být piškot či slovní pochvala, cvik nebo chování nezopakuje. Zní to možná příliš jednoduše, ale je třeba si uvědomit, že pes není člověk a třeba s ním zacházet v psích pojmech. A rozdíl mezi psím a naším mozkem se dá přirovnat k rozdílu mezi citronem a melounem.

Takže ještě jednou, pokud něco psovi přinese zisk (odměnu), pes to zopakuje. Představte si sami sebe v této situaci. Přijdete do práce, dobře naladěný, pozitivní a s dobrými předsevzetími. Úsměvy jsou opětované, každý pozdraví. Teď si představte den, když místo pozdravení se na vás kolegové budou jen mračit a nikdo vám neodpoví. Stane se to v den první, druhý a i třetí. Budete se na čtvrtý den stále usmívat a srdečně zdravit okolí?

Ačkoli převychovávám  nepřímo a spoléhám se na základní pravidla fungování psí smečky a jejich pozitivní vliv na psí psychiku, můj přístup je založen na studii moderního přístupu k psychologii a etologii psů a ne na zažitých teoriích o její absolutní podobě se smečkou vlků.

Něco o vlcích

Existuje několik teorií jak se psi vyvinuli z vlků. Ta snad nejromantičtěji popisuje, jak ženy a děti vzali k ohni malé vlčata, ze kterých se později vyvinula generace domácích  zvířat. Geny krotkosti však nejsou dědičné a studie ukázaly, že i potomci více generaci jedinců úspěšně socializovaný s lidmi neprojevují známky domestikovanosti a třeba u nich začínat s adaptací úplně od základu.

Jiné teorie tvrdí, že to nebyl člověk, kdo si vybíral domestikované jedince na soužití, ale tato evoluce byla způsobena selekcí víceméně přírodní. Vlk se přiblíží k lidským obydlím s úmyslem získat potravu. Někteří jedinci jsou méně bázliví a více ochotni jíst v přítomnosti člověka. S postupem času se tito přizpůsobivější jedinci rozvíjejí, páří, zmenšuje se jejich tělesná konstrukce a také mozková hmota, což jsou charakteristiky psa ve srovnání s vlkem.

Pes dnešních dní je vlastně vzdáleným bratrancem vlka, který se přizpůsobil našemu životnímu stylu. Porozumět chování psů, naučit se je expresivní a bohatý jazyk a uvědomit si, že čas od času i naše psi budou stále vykazovat znaky vlčího chování, nám nejen usnadní vzájemné soužití, ale dovolí nám žít se psy ve větší harmonii.

Začátkem devadesátých let se stala moderní teorie o takzvaných smečkových pravidlech psů, založených na principech fungování vlčí smečky. Ta se skládá z jednoho alfa vlka a alfa vlčice a jen tomuto páru je umožněno pářit se a produkovat potomstvo. Vedoucí pár určuje život smečky, je za ni zodpovědný, vybírá místa k lovu i na odpočinek. Komunikace je postavena na signálech a řeči těla, ale v případě potřeby použije alfa pár na upevnění svého postavení i fyzickou sílu. Tělesné setkání jsou ve smečce přítomny mezi nižšími kastami, kde si mladí vlci upevňují postavení a šplhají se po kariérním žebříku směrem nahoru.

Není těžké pochopit, proč si Etologové vybrali právě tento model k popisu psího chování a zvyků a aplikovali je do dnešního života. Nechat spát psa ve vaší posteli, krmit ho před vaší večeří, nechat ho projít dveřmi jako prvního, hodit mu míček na jeho žádost – toto vše může vést k upevnění jeho smečkového statusu a přispět k chápání sebe sama jako alfa psa. Termín dominance psa se stal téměř synonymem neposlušnosti.

Naučte se psí řeči dříve než se váš pes naučí lidské

Teorie posledních let však naznačují, že chování, které jsme dříve považovali za dominantní a za snahu psa zvýšit si status ve své smečce, je často jen nevědomost psa – jednoduše jsme ho nenaučili nic jiného. A když už jsme u té výchově, hlavně výchově štěňat, zde jsou základny otázky, které si třeba položit, když nám stoupá adrenalin, protože naše štěně něco ničí / očurává / nepřijde na povel.

Naučili jste ho už dobrému chování?

Byl váš trénink neprůstřelný a pes už v různých situacích poslechl alespoň na 80%? (Přijde na každé zavolání? Udělá potřebu vždy venku?)

Dali jste mu příležitost být špatný? (Nechali jste štěně s nevyvinutým močovým měchýřem a držáky samy doma více než několik hodin? Byly vaše boty nedbale pohozené uprostřed obýváku?)

Pokud je vaše odpověď na otázky 1 a 2 NE, nemůžete vinit psa za rozkousané lodičky, ocikaný koberec či veselou vícehodinové honičku po parku. Psi jsou psi a žijí psí život v psí řeči. Jsou odpadkári, takže jsou naprogramováni na polknutí každého volného sousta v jejich dosahu. Jsou to také sociální vyvinuté zvířata, takže skákání a olizování vaší tváře je vlastně slušným pozdravem staršího člena svorky. Psi klus rychleji, takže počáteční tažení na vodítku je vlastně chůze v jejich přirozeném rytmu.

Odpověď na otázku 3 je však klíčem k vašim psím problémům. Trénink psů a štěňat je zpola založen na usměrňování a pozorování psa. Jde tedy o to nedat mu šanci něco vyvést a začít se špatnými (z našeho pohledu) zvyky. A stejně jako nás měli pod dohledem naši rodiče používaje ohrádky a postýlky, abychom nemohli zdemolovat dům a blízké okolí, případně překousat šňůru od televize a zabít se, neustálý dozor nad štěnětem.

Každý zodpovědný chovatel má své zvířátko rád a lásku ke svému domácímu miláčkovi i patřičně projevuje, ale má z toho radost i pes? Podívejte se, co ani váš pes nesnáší, i když vám to neumí říct.

Když ho nutíte kamarádit se s jinými psy

Vám by se líbilo, kdyby jste se museli bavit s někým, kdo je vám nesympatický? No vidíte, tak proč to děláte vašemu psovi? Nechte ho, ať si vybere svých parťáků sám a nenuťte ho kamarádit se s agresivním tvířetem té pěkné slečny z vedlejší bytovky, když je jasné, že si nesedli.

Když ho nenaučíte pravidlům

Pes je jako dítě, potřebuje vědět co smí a co ne. Pěkně si ho vychovejte a dodržujte určitá pravidla. Co si má chudák myslet, když jednou ho za něco pochlubíte a jindy za totéž na něj křičet?

Když ho objímáte

Psi nemají rády objetí. Není to pro ně projev lásky, ale dominance. Když toho svého obejmete, může se cítit ohrožen, vystrašený a ponížený.

Když ho necháte nudit se

Pokud jsou vám dobře známé rozžvýkané boty z online prodeje, poničené knihy a rozbité květináče, tak vězte, že váš pes se nudí. Psovi třeba věnovat pozornost, když přijdete domů. Neignorujte ho, nebrali jste si ho přece na to, abyste ho pouze krmili a venčili, pes má být vašim přátelům.

Když používáte více slova, než gesta

V zásadě, psi reagují více na gesta, jako na řeč, proto povely dávejte najevo zejména pohybem. Namaťte ho tím, že řeknete: „Stůj!“ A přitom mávnete rukou jak by měl jít s vámi.

Když ho držíte na krátce a nenecháte ho objevovat okolí

Pro psa je důležité pěstovat si čich seznamovat se s novými vůněmi a se světem. Pokud ho budete mít na procházkách těsně u nohy, tak počítejte s tím, že bude stále více frustrovaný a bude v něm růst agresivita.

Když ho balamutit

Vy si možná myslíte, že je to vtipné, když ho necháte deset krát po sobě poprosit o jídlo a i tak mu to nedáte. Ale vašemu psovi to ani náhodou nepřijde vtipné, zlobí se a ztrácí ve vás důvěru, což může vést k problémům v jeho chování.

Abychom to shrnuli, jak se budete chovat vy k vašemu psovi, takový bude i on k vám. Převýchově zdar!

 

Add comment