Jak se na soutěžích hodnotí krása psů

Mnoho lidí chovají psi či fenky, které mají skvělý rodokmen, a jezdí s nimi na různé soutěže. Na tyto soutěže je potřeba každé zvíře připravit, protože je zde několik věcí, které se na soutěžích hodnotí.

Než si pořídíme psa nebo fenku, nebo ve chvíli, kdy se rozhodneme s naším miláčkem začít chodit na soutěže, musíme si zjistit, do jaké třídy patří. Výstavních tříd je několik, mezi hlavní patří například třída štěňat, třída dorostu, třída otevřená, třída pracovní, pak ještě třída vítězů, třída šampionů, třída veteránů nebo čestná třída.

Když se přijede na soutěž, musíte se přihlásit, dostanete ono zařazení do tříd, a pak už jen počkáte. Sebou si určitě musíte vzít různé kartáče na srst (aby byla dokonale krásná), ale i ručník, misku na vodu, podložku na ležení a náhubek.

Jakmile je vyhlášena třída, do které váš pes nebo fenka patříte, nastoupíte před rozhodčí, a se psy se připravíte do kruhu. Zde rozhodčí posuzují podle průkazu původu, diplomu, posudkového listu, ale posuzují i skus zvířete a úplnost jeho chrupu a tetovací číslo. Při tomto hodnocení se ukáže, jak váš pes či fenka poslouchá. Mohou totiž začít být nervózní, mohou se začít vzpěčovat. Je pak na člověku, aby svého psa dokázal uklidnit a utišit. Fyzické tresty ale nejsou žádoucí.

Po prohlídce psů začnou porotci posuzovat i jejich pohyb. Unaveného psa pak musíme povzbudit, moc rozdivočelého psa musíme uklidnit. Potom se psi ukáží, jak umí hezky klusat, jak se nechají vést, a dostávají za to známku. Potom znovu předstupujeme jednotlivě před porotce, který psa posuzuje nejen v klidu, ale opět v pohybu a dle již udělené známky. Jakmile takto posoudí psy rozhodčí, určí i pořadí a místa vítězů. Oceněním pak zůstává stužka barvy, která odpovídá známce, kterou pes dostal.

Add comment