Hledání min pomocí krys

Pro většinu Evropanů jsou krysy velmi odpudiví a nebezpeční. Přenášejí totiž nebezpečné nemoci, a pokud někoho napadnou, většinou dítě, může i umřít. Mají totiž velice ostré zuby.

Poté, co belgický badatel přišel na to, že lze krysy zapojit do hledání min, začal africké krysy trénovat. Zjistil, že tyto krysy, kromě toho, že jsou velikánské, jako třeba kočky, jsou velmi inteligentní, dobře spolupracují a mají dokonale vyvinutý čich. Vzhledem k tomu, že krysy nejdou náročné na druh potravy a navíc jsou velmi odolné vůči tropickým nemocem, jsou náklady na jejich trénování nepatrné. Navíc jsou o moc lehčí, než například psi, a tak nemohou spustit detonaci miny. Výcvik krys je náročnější, ale daleko efektivnější. Později je začala belgická nezisková organizace používat pro hledání nášlapných min přímo v Africe. Území, která jsou po skončení občanských válek prošpikována nášlapnými minami, jsou totiž velmi děsivé. Naštěstí už nejen pro jejich obyvatele, ale i pro celý svět. Krysy dokázaly pročistit veliké území během jedné hodiny, to by specialistovi trvalo 2 týdny.

Tyto africké krysy mají až 40 cm, dlouhé ocasy a jsou téměř po celé Africe. Nemají žádného přirozeného nepřítele, a tak se neustále rozmnožují. Výhodou je jejich motivace. Za každou najitou minu čekají odměnu, ale nikdy nemají dost. Jejich způsob myšlení je, jíst a dělat si neustále zásoby. Nikdy je nemůžeme nakrmit tolik, aby měly dost a přestaly hledat jídlo.

Těchto afrických krys se začalo využívat na hledání min i v Mozambiku, v Tanzánii, ale i v Libyi, v Libanonu, v Angole, v Afgánistánu nebo v Kolumbii. Zjistilo se totiž, že na naší zeměkouli je více než sto miliónů min, které ještě neexplodovaly. A navíc jich každým rokem přibývá. Později se zjistilo, že krysy umí najít i tuberkulózu ve slamech. A tak se polovina z nich učí hledat nášlapné miny a druhá tuberkulózu. Navíc jim stačí jako odměna kousek banánu. A tak se rozhodli, trénovat krysy i na TNT.

Add comment