Fretky

Fretka je docela malé a nenápadné zvířátko. Vzrůstem a váhou se jedná o opravdu velmi malého tvora. Fretka je dlouhá zhruba 50 až 60 centimetrů a váží okolo jednoho kilogramu. Je to tedy zvířátko do ruky.

Fretka je rovněž zvíře, které dlouho a vydatně spí. Fretka je schopná prospat až 20 hodin denně, proto jí příliš nevadí, že je celý den sama bez svých pánů či paniček. Pokud nejste celý den doma, vůbec to nevadí, fretka má aspoň vydatný klid na spánek. Ovšem večer jsou fretky velmi čilé a hyperaktivní.

Značnou výhodou fretky je, že fretka nepotřebuje příliš často venčit. Je to podobný tvor jako kočka, které také stačí, když ji naučíte chodit na písek. Ven s fretkou však chodit můžete, dokonce i na provázku. Dnes již není problém koupit pro fretku speciální postroj. Na speciálně upraveném vodítku se s fretkou bez problémů můžete pustit do ulic či parku.

Fretka je zvíře, které vydrží samo doma, ale má také ráda lidskou společnost. Ráda se nechá mazlit a hladit. Fretka je rovněž inteligentní a chytré zvíře, poslouchat vás jako pes však zřejmě nebude. Pokud byste uvažovali o koupě fretky, tak vězte, že vám k chovu stačí i balkón nebo malý pás zahrady.

Fretka není žádný hlodavec, ale malá kunovitá šelma, která je schopna lovit i myši či zadávit ptáka. Jelikož je fretka malá šelma, v žádném případě nepohrdne masitou stravou. Fretka si však v jídle nevybírá, takže si pochutná i na ovoci nebo zelenině, dokonce sní i stravu pro kočky. Důležité je, aby vaše fretka měl stálý přístup k vodě na pití.

Jediným problém při chovu fretky může být specifická vůně tohoto zvířátka. Tahle vůně však nepochází z nečistot, nýbrž je fretce vlastní. Fretky jsou naopak velmi čistotná zvířata. Jak jsme si již řekli, fretka se velmi rychle naučí chodit na jedno místo, takže při častém vyměňování písku pro vyměšování by vám v místnosti nic nemělo smrdět.

Add comment