Chameleon

Chameleon je velmi zvláštní a cizokrajné zvíře, přesto jsou mnozí v České republice, kteří se do chovu chameleonů pustili. Ano, chameleona si můžete koupit i vy. V tomto článku vám popíšeme některé základní věci o chovu těchto cizokrajných a zvláštních zvířat.

Pro začínajícího chovatele je dobré pořídit se chameleona jemenského. Pro začátek je také lepší koupit si spíše samečka než samičku. Chameleoni jsou totiž nesmírně citliví na stres, přičemž nejvíce stresují je samička, a to zejména během kladení vajec. V zajetí je přirozené, že naklade až 80 vajíček, načež pak umírá. Sameček se tedy dožívá mnohem delší doby, zhruba tak pět až osmi let, což je o tři až čtyři roky více než samička. Chameleon jemenský je velmi agresivní druh, proto je záhodno chovat v jednom teráriu jen jeden exemplář. Pokud jich přece jenom chcete mít víc pohromadě, měl by mít každý chameleon dostatek prostoru.

Na trhu jsou k dispozici víceméně dva druhy terárií – skleněné terárium a klec z pletiva. Výhodou klece je, že dobře větrá, ale na druhé straně špatně drží vlhkost a teplo. Celoskleněné terárium pro změnu dobře udržuje teplo i vlhko, ale zase špatně větrá.

Chameleon je spokojený, když si může lézt, kam se mu chce. Proto je žádoucí umístit do terária spoustu větví a zejména živých rostlin. Živé rostliny navíc napomáhají udržet ideální klima a poskytují zvířeti velmi potřebný úkryt a stín. Pozor však na rostliny vylučující nebezpečné a agresivní látky. Mohou se dostat zvířátku do očí, neboť chameleon svými drápky velmi často poškozuje listy. Je tedy zapotřebí rostliny před vložením do terária pečlivě omýt, aby se rostlina zbavila chemických postřiků a taktéž malých živočichů. Do terária nezapomeňte dát 25 W žárovku, kterou je zapotřebí umístit zhruba 15 až 17 centimetrů nad některou z větví.

Add comment