Astma u koček a psů

Astma je chronický problém dýchacího ústrojí, jak u lidí, tak i u zvířat. Není zcela jasné, co u zvířat astma spouští, ale může to být zúžení, zánět nebo nadměrná tvorba hlenu. Pak má zvíře, pes nebo kočka, potíže s dýcháním a nemůže vdechnout dostatek kyslíku.

Zjištění astmatu je problematické často i u lidí, natož u zvířat, které vám neřeknou, co je trápí. Stejně jako lidé, i zvířata mají různé projevy, které napoví, že mají astma. Mezi příznaky astmatu patří nejen u lidí, ale i u psů, právě již zmíněné potíže s dýcháním. U psů se projevují tak, že má otevřenou tlamu, modré dásně a případně modrý jazyk. Nejdůležitější je navštívit veterináře, který psa prohlédne a může zjistit, zda jsou to potíže kvůli astmatu, anebo kvůli něčemu jinému. Je totiž velká řada nemocí, které jsou astmatu podobné, ale jedná se o jiné nemoci. Nedostatek kyslíku totiž může znamenat u zvířat pouze respirační infekci, onemocnění srdce, ale i leukémii. Zvěrolékař tedy musí nejprve vyloučit tyto nemoci, a pak až předepsat léky na astma.

Stejně jako u lidí, se i u psů může projevit astmatický záchvat, který přijde většinou nečekaně a velmi rychle. Mnohdy vyvolají astmatický záchvat například různé silné parfémy, osvěžovače vzduchu, prach nebo plísně, ale i kouř z cigaret nebo z doutníků. Pokud zvíře něco z toho dráždí, je velice nutné to odstranit z jeho dosahu. Pokud se to týká parfémů nebo rozprašovačů, je mnohdy nutné je úplně přestat používat. Mnohdy to mohou být i různé alergeny, protože ty, stejně jako u lidí, mohou astma vyvolat.

Astma se také projevuje kašlem. Mnohdy nás nebo naše miláčky trápí suchý, dráždivý, vysilující a nepříjemný kašel, díky kterému nemůžeme normálně přes den fungovat, anebo nemůžeme v noci spát. Kašel rozhodně nepřichází samotný, ale souvisí s nějakým onemocněním. Ať již je to respirační onemocnění, chřipka, nebo právě astma. Mnohdy ale může lidi s astmatem trápit naopak zahlenění a kašel, který dusí lidi i zvířata kašlem plným hlenu.

Add comment